premlčacia doba

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Legislatívny termín [?]

Oblasť: právo, trestné právo, občianske právo, súkromné právo
Definícia: doba, s uplynutím ktorej právne predpisy spájajú v občianskom práve zánik právneho nároku prislúchajúceho k určitému subjektívnemu právu ("strata nárokovateľnosti") a v trestnom práve zánik možnosti stíhať trestný čin alebo vykonať právoplatne uložený trest
Zdroj: PODĽA:

Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007; Števček, M. ‒ Dulak, A. ‒ Bajánková, J. ‒ Fečík, M. ‒ Sedlačko, F. ‒ Tomašovič, M. a kol. Občiansky zákonník I. § 1 ‒ 450. Komentár. 2. vydanie. Praha: C. H. Beck 2019; Burda, E. – Čentéš, J. – Kolesár, J. – Záhora, J. a kol.: Trestný zákon I. Všeobecná časť, komentár. Praha : C. H. Beck 2010.


Kontext: Uplynutím premlčacej doby nezaniká trestnosť trestných činov uvedených v dvanástej hlave osobitnej časti tohto zákona okrem trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 421, trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 422, trestného činu výroby extrémistického materiálu podľa § 422a, trestného činu rozširovania extrémistického materiálu podľa § 422b, trestného činu prechovávania extrémistického materiálu podľa § 422c, trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti podľa § 422d, trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423 a trestného činu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti podľa § 424.
Zdroj kontextu: § 88 zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon).
Príbuzné termíny: premlčanie, právny nárok, námietka, právne skutočnosti, plynutie času, premlčanie trestného stíhania, premlčanie výkonu trestu, zánik trestnosti činu
Cudzojazyčný ekvivalent: cs: promlčecí doba
Poznámka: Jej štandardná dĺžka v občianskom práve je 3 roky. Avšak Občiansky zákonník pozná aj osobitné dĺžky premlčacích dôb. Pri právach na plnenie z poistenia začína plynúť premlčacia doba za rok po poistnej udalosti. Právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví.

Jej dĺžka v trestnom práve je rôzna (od troch do tridsať rokov) a závisí od výšky trestnej sadzby odňatia slobody (pri premlčaní trestného stíhania), ako aj od výšky právoplatne uloženého trestu (pri premlčaní výkonu trestu).