Termín:náhrada škody: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
(Jedna medziľahlá úprava od rovnakého používateľa nie je zobrazená.)
Riadok 1: Riadok 1:
 
{{Term
 
{{Term
 
|Name=náhrada škody
 
|Name=náhrada škody
|Definition=povinnosť nahradiť [[Term:poškodený|poškodenému]] skutočnú škodu v peniazoch alebo uvedením do pôvodného stavu
+
|Definition=plnenie, ktoré prislúcha [[Term:poškodený|poškodenému]] za škodu spôsobenú porušením právnych predpisov škodcom a na ktoré má poškodený nárok v zmysle príslušných právnych predpisov, pričom tento nárok si možno uplatniť v príslušnom konaní
|Field=právo, správne právo
+
|Field=právo, správne právo, trestné právo, občianske právo
|Related terms=škoda, zodpovednosť za škodu
+
|Related terms=škoda, zodpovednosť za škodu, trestný čin, priestupok
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Comment=Zodpovednosť zamestnávateľa za škodu po nahradení škody zamestnancovi neprotirečí nároku zamestnávateľa voči tomu, kto škodu spôsobil (podľa Občianskeho zákonníka). Protihodnotu je povinný poskytnúť poškodenému ten, kto podľa právnych predpisov za spôsobenie škody zodpovedá. Pritom zodpovednosť predpokladá, že ten, kto škodu spôsobil, ju aj zavinil, a preto on musí dokázať, že k nej došlo bez jeho viny. Zavinenie môže byť úmyselné alebo z nedbanlivosti (keď vie alebo má vedieť, že škoda môže vzniknúť). Nedospelý zodpovedá za škodu len vtedy, keď je schopný ovládnuť svoje správanie a posúdiť jeho následky. Od náhrady škody sa podľa občianskeho práva odlišuje náhrada škody podľa pracovného práva (škoda, ktorá vznikne v pracovnom procese pracovníkovi alebo organizácii), trestného práva (uplatňuje sa v rámci trestného konania).
+
|Context=Základnou podmienkou, aby si poškodený mohol uplatniť nárok na náhradu škody je, že mu trestným činom obvineného bola spôsobená škoda. Zároveň sa vyžaduje, aby medzi vznikom škody a spáchaným skutkom, za ktorý je obvinený stíhaný, bola príčinná súvislosť.
 +
|Context source=Čentéš, J. a kol.: Trestné právo procesné. Všeobecná časť. II. vydanie. Šamorín: Heuréka, 2022.
 +
|Comment=V zmysle § 420 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka platí, že každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti. Ide o tzv. všeobecnú zodpovednosť za škodu. V prípade, že spôsobenie škody je zároveň trestným činom alebo priestupkom, možno si náhradu škody uplatniť v príslušnom trestnom alebo správnom konaní. Nárok na náhradu škody však môže vzniknúť aj bez trestnoprávnej či priestupkovej zodpovednosti, a to na základe osobitného právneho vzťahu medzi škodcom a poškodeným, napr. podľa uzatvorenej občianskoprávnej zmluvy, obchodnoprávnej zmluvy, či na základe zamestnaneckého vzťahu. V takom prípade je možné si uplatniť náhradu škody civilnoprávnou žalobou.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]

Aktuálna revízia z 19:40, 1. máj 2024

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: právo, správne právo, trestné právo, občianske právo
Definícia: plnenie, ktoré prislúcha poškodenému za škodu spôsobenú porušením právnych predpisov škodcom a na ktoré má poškodený nárok v zmysle príslušných právnych predpisov, pričom tento nárok si možno uplatniť v príslušnom konaní

Kontext: Základnou podmienkou, aby si poškodený mohol uplatniť nárok na náhradu škody je, že mu trestným činom obvineného bola spôsobená škoda. Zároveň sa vyžaduje, aby medzi vznikom škody a spáchaným skutkom, za ktorý je obvinený stíhaný, bola príčinná súvislosť.
Zdroj kontextu: Čentéš, J. a kol.: Trestné právo procesné. Všeobecná časť. II. vydanie. Šamorín: Heuréka, 2022.
Príbuzné termíny: škoda, zodpovednosť za škodu, trestný čin, priestupok
Poznámka: V zmysle § 420 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka platí, že každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti. Ide o tzv. všeobecnú zodpovednosť za škodu. V prípade, že spôsobenie škody je zároveň trestným činom alebo priestupkom, možno si náhradu škody uplatniť v príslušnom trestnom alebo správnom konaní. Nárok na náhradu škody však môže vzniknúť aj bez trestnoprávnej či priestupkovej zodpovednosti, a to na základe osobitného právneho vzťahu medzi škodcom a poškodeným, napr. podľa uzatvorenej občianskoprávnej zmluvy, obchodnoprávnej zmluvy, či na základe zamestnaneckého vzťahu. V takom prípade je možné si uplatniť náhradu škody civilnoprávnou žalobou.