Termín:centralizácia: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 9: Riadok 9:
 
}}
 
}}
 
|Acceptability=Legislatívny
 
|Acceptability=Legislatívny
|Comment=Centralizácia sa naplňuje v centralizovanom správnom systéme hierarchicky usporiadanom, ktorý umožňuje zasahovať vyšším orgánom do činnosti nižších orgánov pomocou vnútorných predpisov a individuálnych príkazov. Takýto systém vylučuje včleniť do štátnej správy územnú nebo záujmovú samosprávu. Centralizácia je jedným z princípov výstavby verejnej správy.
+
|Comment=''Centralizácia'' sa naplňuje v centralizovanom správnom systéme hierarchicky usporiadanom, ktorý umožňuje zasahovať vyšším orgánom do činnosti nižších orgánov pomocou vnútorných predpisov a individuálnych príkazov. Takýto systém vylučuje včleniť do [[Term:štátna správa|štátnej správy]] [[Term:územná samospráva|územnú]] nebo [[Term:záujmová samospráva|záujmovú samosprávu]]. ''Centralizácia'' je jedným z princípov výstavby verejnej správy.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Verejná správa]]
 
[[Category:Verejná správa]]
 
[[Category:Právo]]
 
[[Category:Právo]]

Verzia zo dňa a času 23:53, 29. apríl 2022

Legislatívny termín [?]

Oblasť: právo, štátna správa
Definícia: sústreďovanie pôsobnosti a právomocí a s tým spojené rozhodovanie na vyššiu správnu úroveň
Zdroj: PODĽA: Hendrych, D. a kol.: Právnický slovník. 3. podstatne rozšírené vydanie. Praha: C. H. Beck 2009.

Cudzojazyčný ekvivalent: cs: centralizace
Poznámka: Centralizácia sa naplňuje v centralizovanom správnom systéme hierarchicky usporiadanom, ktorý umožňuje zasahovať vyšším orgánom do činnosti nižších orgánov pomocou vnútorných predpisov a individuálnych príkazov. Takýto systém vylučuje včleniť do štátnej správy územnú nebo záujmovú samosprávu. Centralizácia je jedným z princípov výstavby verejnej správy.